Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

udostępniony szlak w rezerwacie Pomorze

udostępniony szlak w rezerwacie Pomorze

Zarządzeniem z dnia 11 lipca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wyznaczył szlak udostępniony dla ruchu pieszego w rezerwacie przyrody Pomorze.

Rezerwat przyrody Pomorze został utworzony 24 listopada 1983 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego i zajmuje powierzchnię prawie 20 hektarów. Położony jest w oddziale 1100, około 2 km na północny wschód od Gib.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie najstarszego drzewostanu Puszczy Augustowskiej oraz pozostałości dawnego grodziska Jaćwingów.

W granicach rezerwatu znajduje się fragment lasu z dorodnym 230-letnim drzewostanem sosnowym. W południowej części rezerwatu, na wzgórzu, znajduje się stanowisko archeologiczne - Grodzisko w Posejnelach, znane jako góra Pilikanis. Jest to pozostałość osadnictwa obronnego z początków naszej ery i średniowiecza. W języku litewskim słowo piliakanis oznacza górę zamkową, grodzisko na wzniesieniu lub wzgórze warowne. Dodatkowy, niepowtarzalny klimat temu miejscu nadaje położenie wzdłuż koryta rzeki Marychy na wyniesieniu morenowym.

Wyznaczony szlak dla ruchu pieszego pozwoli na pokazanie walorów przyrodniczych najstarszego drzewostanu sosny zwyczajnej w Puszczy Augustowskiej, walorów kulturowych grodziska jaćwieskiego oraz walorów krajobrazowych pięknej doliny rzeki i form ostatniego zlodowacenia.