Wydawca treści Wydawca treści

użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego oraz pozyskanie choinek.

Użytkowanie lasu, a zwłaszcza pozyskanie drewna jest naturalną konsekwencja działań związanych z hodowlą i ochroną lasu. Należy przede wszystkim mieć na uwadze, że drewno jest surowcem odnawialnym i w przeciwieństwie do ropy naftowej czy też węgla kamiennego nie ma obaw, aby go zabrakło.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.

Użytkowanie lasu obejmujące pozyskanie drewna w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu nazywamy użytkowaniem głównym. Podstawą wyliczenia maksymalnej ilości drewna możliwej do pozyskania (tzw. etatu cięć) jest szereg informacji o stanie siedliska, składzie gatunkowym, wieku drzewostanu oraz wiedzy i doświadczeń miejscowych leśników i ekspertów wykonujących plan urządzania lasu.

W ramach użytkowania głównego wyróżnia się użytkowanie rębne (w drzewostanach, które osiągnęły wiek rębności)  i użytkowanie przedrębne (które nie osiągnęły jeszcze wieku rębności).

Użytkowanie rębne prowadzi się głównie za pomocą zrębów, natomiast przedrębne polega na wycinaniu pojedynczych drzew w młodszych i średnich klasach wieku wymagających zabiegów pielęgnacyjnych. Zabiegi pielęgnacyjne (tzw. czyszczenia i trzebieże) mają za zadanie doprowadzić drzewostan do wieku rębności w jak najlepszym stanie jakościowym i zdrowotnym.

Wycinanie i sprzedaż drewna jest więc jednym z planowanych etapów gospodarki leśnej. Na powierzchniach, gdzie usunięto drzewostan od razu przystępuje się do zakładania nowego pokolenia lasu, a uzyskane ze sprzedaży drewna środki finansowe pozwalają na prowadzenie innych zabiegów gospodarczych, np. sadzenie lasu, zalesienie gruntów wyłączonych z rolniczego użytkowania, pielęgnowanie upraw i młodników, racjonalne użytkowanie dojrzałych drzewostanów, ochronę lasów przed pożarem, udostępnianie lasu dla społeczeństwa itp. Stąd nie bez racji mówi się, że od momentu wycięcia drzewostanu zaczyna się hodowla lasu.

Las oprócz drewna umożliwia zbiór grzybów, który ciągle cieszy się niegasnącą popularnością. Oprócz grzybów chętnie zbierane są także inne płody runa leśnego, takie jak na przykład owoce borówki czernicy, borówki brusznicy, czy jeżyny. Należy jednak pamiętać, by podczas zbiorów nie niszczyć roślin, a zbierając grzyby nie niszczyć ich grzybni.

Choinki kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia, są one także jedną z form ubocznego użytkowania obszarów leśnych.Zdecydowanie lepszym wyborem w okresie świąt jest żywa choinka zamiast sztucznej, która dodaje niepowtarzalnego uroku. Sprzedaż świeżo ciętych choinek w Nadleśnictwie Pomorze rokrocznie cieszy się dużą popularnością. Sprzedaż choinek jest jedną z form ubocznego użytkowania obszarów leśnych nadleśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer po Nadleśnictwie Pomorze

Zapraszamy do wirtualnego spacerowania po Nadleśnictwie Pomorze!

Podczas spaceru czekają na państwa infromacje i ciekawostki dotyczące okolicy, ochrony przyrody oraz gospodarki leśnej!

 

Spacer dostępny jest w trzech wersjach językowych:

w języku polskim:

Wirtualny spacer PL

w języku angielskim:

Wirtualny spacer ENG

w języku litewskim:

Wirtualny spacer LT

 

Przejście do spaceru nastąpi po kliknięciu odpowiednio obrazka powyżej. Najbardziej odpowiednią przeglądarką do wirtualnego spacerowania jest Internet Explorer ( inne przeglądarki mogą wymagać zainstalowania dodatkowych wtyczek).

 

Miłego spacerowania :)

 

Spacer wykonany przez firmę Aerophoto LTD, Zbigniew Chojęta.