Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

POMNIKI PRZYRODY

            W granicach Nadleśnictwa Pomorze znajdują się 42 zaewidencjonowane pomniki przyrody.

            Za pomnik przyrody w rozumieniu Ustawy o ochronie przyrody uznaje się pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy.

            Na omawianym obszarze dominującą formą ochrony pomnikowej, są pojedyncze drzewa. Przy wyborze drzew, decydujący może być wyróżniający je ich sędziwy wiek, niezwykły kształt, piękno pokroju lub wielkość. O objęciu ochroną, poza ponadprzeciętnymi wymiarami, może również zdecydować występowanie drzewa na granicy lub poza granicą naturalnego zasięgu danego gatunku.

            Ochronie podlegają również dzieła sztuki ogrodniczej (parki) oraz elementy mające znaczenie dla piękna krajobrazu (np. aleje).

            W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa występują 42 pomniki przyrody, w tym: - 26 pojedynczych drzew - 7 grup drzew - 1 grupa krzewów - 8 pojedynczych głazów narzutowych narzutowych.

                Spośród wymienionych pomników 22 zlokalizowane są na gruntach nadleśnictwa, są to: cztery grupy drzew oraz 18 pojedynczych drzew pomnikowych. Większość z nich to okazałe dęby szypułkowe Quercus robur oraz sosny zwyczajna Pinus sylvestris. Ich stan wg danych nadleśnictwa określany jest jako dobry.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację

XVIII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację

Pragniemy donieść o kolejnym sukcesie sportowym naszej koleżanki Mai Boruk.

Tegoroczne zmagania odbywały się w spalskich lasach (RDLP Łódź), w dniach 19-21 maja. Zawody zorganizowano pod hasłem „Zorientowani na las". Do udziału w imprezie zgłosiło się  ponad 170 osób z całej Polski, w tym nasza koleżanka Maja Boruk, która po raz kolejny dzielnie reprezentowała Nadleśnictwo Pomorze.

Uczestnicy mogli spróbować swoich sił w biegu mistrzowskim, terenowym na orientację służb mundurowych oraz sprinterskim.

Maja startowała w dwóch konkurencjach: w sprincie na dystansie około 3 km, którego trasa biegła po obiekcie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale oraz drugiego dnia w biegu mistrzowskim, którego  ośmiokilometrową trasę poprowadzono po terenie leśnym.

Czymś nowym, był start grupowy grup dla poszczególnych kategorii w sprincie – zwykle odbywa się to w ten sposób, że po kilku zawodników z danej grupy startuje w odstępach minutowych.

Zawody były zorganizowane poprawnie, trasy biegły po równym terenie, przypominającym ukształtowanie Nadleśnictwa Pomorze. Pogoda dopisała zawodnikom, chociaż wysoka temperatura miała wpływ na zmęczenie.

Startując bez wcześniejszego przygotowywania się do zawodów, w obu konkurencjach Maja zdobyła trzecie miejsce, za co jej serdecznie gratulujemy!

Należy wspomnieć, że był to jeden z bardzo wielu dotychczasowych sukcesów sportowych Mai. W ubiegłym roku również zajęła miejsce na podium w XVII Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację a dwa lata temu zakwalifikowała się do Reprezentacji Polski w tych zawodach w eliminacjach europejskich, zorganizowanych na Węgrzech.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!