Wydawca treści Wydawca treści

położenie nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa Pomorze położone są w północno-wschodniej części Polski w kompleksie leśnym Puszczy Augustowskiej.

Położenie administracyjne nadleśnictwa:

Nadleśnictwo Pomorze położone jest w północno-wschodniej części województwa podlaskiego, w powiecie sejneńskim, w gminach: Giby, Sejny, Miasto Sejny i powiecie augustowskim, w gminie Płaska. Od strony wschodniej graniczy z Białorusią a północno-wschodniej z Litwą, od południa z Nadleśnictwem Płaska, zachodu Nadleśnictwem Głęboki Bród i Nadleśnictwem Suwałki.

W skład nadleśnictwa wchodzą 2 obręby i 10 leśnictw.
Obręb Czarna Hańcza obejmuje Leśnictwo: Okółek, Dworczysko, Rygol, Muły, Szlamy, Obręb Pomorze obejmuje Leśnictwo: Borek Sejny, Wigrańce, Giby, Wiłkokuk, Budwieć).

Przeważająca część (94%) powierzchni nadleśnictwa  położona jest w głównym kompleksie Puszczy Augustowskiej.

Położenie fizycznogeograficzne nadleśnictwa:

Nadleśnictwo Pomorze położone jest między 23o17’ a 23o31’ długości geograficznej wschodniej oraz między 53o54’ i 54o15’ szerokości geograficznej północnej.

Zgodnie z Rejonizacją Przyrodniczo-Leśną (Zielony, Kliczkowska 2012), lasy Nadleśnictwa Pomorze położone są w następujących jednostkach:
  • Kraina Przyrodniczo-Leśna: Mazursko-Podlaska (II);
  • Mezoregion: Pojezierza Suwalskiego (II.9) - obręb Pomorze (część leśnictwa Borek Sejny);
  • Mezoregion: Puszczy Augustowskiej (II.11)- obręb Czarna Hańcza oraz część obrębu Pomorze (leśnictwa Budwieć, Giby, Wigrańce i Wiłkokuk oraz część leśnictwa Borek Sejny).
 

W podziale fizyczno-geograficznym Polski [Solon i in. 2018] obszar Nadleśnictwa Pomorze położony jest w następujących jednostkach:

  • megaregion: Niż Wschodnioeuropejski (8);
  • prowincja: Niż Wschodniobałtycko-Białoruski (84);
  • podprowincja: Pojezierze Wschodniobałtyckie (842);
  • makroregion: Pojezierze Litewskie (842.7);
  • mezoregion: Pojezierze Wschodniosuwalskie (842.73);
  • mezoregion: Równina Augustowska (842.74).

Według podziału geobotanicznego [Matuszkiewicz 2008] teren Nadleśnictwa Pomorze należy do następujących jednostek:

  • Dział: Północny Mazursko-Białoruski (F);
  • Kraina: Augustowsko-Suwalska (F.2);
    • Okręg: Okręg Pojezierza-Suwalskiego (F.2.1);
  • Podokręg: Gibsko-Suwalski (F.2.1.e);
  • Podokręg: Sejneński (F.2.1.f);
    • Okręg: Puszczy Augustowskiej (F.2.2);
  • Podokręg: Północnej Części Puszczy Augustowskiej (F.2.2.a).
 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu

 

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

            Nadleśnictwo Pomorze położone jest w zasięgu dwóch obszarów chronionego krajobrazu, które w granicach nadleśnictwa występują na powierzchni 21958,50 ha (obejmując 6340,34 ha gruntów nadleśnictwa).

Obszar Chronionego Krajobrazu ,,Pojezierze Sejneńskie"

            Rozległy obszar utworzony został w dniu 2  maja  1991  r.  rozporządzeniem  Wojewody  Suwalskiego ze zmianami zawartymi w Uchwale Nr XII/94/15 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Pojezierze Sejneńskie" (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2015 r. poz. 2122) zm. Uchwałą Nr L/469/18 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 25 czerwca 2018 r. zmieniającą uchwałę w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Pojezierze Sejneńskie" (Dz. Urz. Woj. Podl. z 29.06.2018 r. poz. 2907).

            Łączna powierzchnia obszaru wynosi 35  981,11ha ( na terenie nadleśnictwa znajduje się 5025,69 ha).  

            Obejmuje tereny na wschód od Wigierskiego Parku Narodowego po granicę z Litwą. Na południu przylega do Puszczy Augustowskiej, a na północy wąskim pasem dochodzi do granicy państwa za miejscowością Puńsk. Charakteryzuje się krajobrazem o urozmaiconej rzeźbie terenu z licznymi wzniesieniami, jeziorami i rzekami oraz z cennymi przyrodniczo kompleksami leśnymi i torfowiskowymi. Czynna ochrona ekosystemów Obszaru polega na zachowaniu różnorodności biologicznej siedlisk przyrodniczych związanych z urozmaiconą rzeźbą polodowcową Pojezierza Sejneńskiego, z licznymi jeziorami, kemami, ozami i wzgórzami morenowymi.

 

Obszar chronionego krajobrazu ,,Puszcza i Jeziora Augustowskie"

            Obszar ten został powołany przez Wojewodę Suwalskiego rozporządzeniem nr 6/91 z dnia 2 maja 1991 r. w sprawie zasad gospodarki przestrzennej na obszarach chronionego krajobrazu województwa suwalskiego. Aktualnie obowiązującym jest uchwała Nr XII/89/15 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Puszcza i Jeziora Augustowskie" wraz z późniejszymi zmianami.

            Łączna powierzchnia zajmowana przez obszar wynosi 69 574,99 ha. Na terenie Nadleśnictwa Pomorze znajduje się 1314,65 ha

            Obszar ten jest położony w województwie podlaskim, powiecie augustowskim na terenie gmin: Augustów, Augustów miasto, Nowinka, Płaska, Lipsk i Sztabin, w powiecie sejneńskim na terenie gminy Giby i w powiecie suwalskim na terenie gminy Suwałki i obejmuje obszar Puszczy Augustowskiej i Kanału Augustowskiego. Czynna  ochrona  ekosystemów  Obszaru  polega  na  zachowaniu  różnorodności  biologicznej  siedlisk przyrodniczych kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej. Obszar ten należy do jednego z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Tu przebiegają prawie wszystkie szlaki kajakowe Suwalszczyzny – rzekami Rospudą, Czarną Hańczą, Blizną i Marychą. Dostępny kajakarzom jest również wybudowany w latach 1824 – 1839 Kanał Augustowski – zabytek architektury wodnej, słynny w Europie.