Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Pomorze

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Pomorze dysponuje łącznie pięcioma obiektami edukacji leśnej. Pierwszym takim obiektem jest ścieżka edukacyjna przy biurze nadleśnictwa.

Ścieżka składa się łącznie z 7 tablic informacyjnych o różnej tematyce. Można dowiedzieć się m.in. o drzewach dziuplastych,  śródleśnych bagienkach i łąkach oraz o ekologicznej roli lasu, o znaczeniu ekologicznym martwego drewna w ekosystemach leśnych, o  darach lasu jakim są jagody, grzyby, orzechy i maliny. Można  zobaczyć również na czym polega warstwowa budowa lasu, jakie są skutki wypalania traw  i jakie są konsekwencje tych działań oraz można dowiedzieć się jakie znaczenie mają leśnicy w ochronie lasu.

Kolejnym obiektem w nadleśnictwie, który jest wykorzystywany do prowadzenia zajęć z edukacji leśnej społeczeństwa jest sala multimedialna.

Sala dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik została świetnie przystosowana do przeprowadzenia pogadanek z wykorzystaniem prezentacji w programie Power Point.

 Na ścianach sali można podziwiać piękną wystawę składającą się ze zdjęć roślin i zwierząt chronionych autorstwa M. Karczewskiej.

Dodatkowo gabaryty tej sali sprzyjają prowadzeniu zajęć nawet dla 60-u słuchaczy.

 

Na terenie szkółek leśnych znajduje się kolejny obiekt edukacji leśnej – a mianowicie wiata. Wiata służy przede wszystkim do przeprowadzania pogadanek i prelekcji na „świeżym powietrzu". Jej zaletą jest to, że może pomieścić ok. 100 osób i że można rozpalić ogień w kominku.

Dodatkowo  w okolicach wiaty dzieci na własne oczy mogą zobaczyć jak hoduje się drzewka na szkółce leśnej.

 

Kolejnym obiektem edukacyjnym, który zasługuje na uwagę jest wiata łowiecko-przyrodnicza, która została utworzona wspólnie z Kołem Łowieckim GON w leśnictwie Okółek. Nieopodal niej znajduje się pięknie rzeźbiona figurka św. Huberta, która obrazuje  moment jego nawrócenia. 

Także w leśnictwie Borek Sejny znajduje się  kapliczka poświęcona patronowi myśliwych