O nadleśnictwie

Położenie, historia, organizacja oraz projekty unijne.

Zasoby leśne

Drzewostany nadleśnictwa wg. gatunków panujących tworzy głównie sosna z udziałem 89,9%, świerk panuje w 5,9% drzewostanów, dąb 0,8 %, brzoza 0,8%, olsza 2,3% a pozostałe gatunki 0,3% na powierzchni leśnej.

Hodowla lasu

Zgodnie z przyjętymi uwarunkowaniami prawnymi, celem gospodarstwa leśnego jest kształtowanie lasu wielofunkcyjnego, trwałego, ekologicznie zrównoważonego, a zatem zbudowanego zgodnie z prawami rządzącymi ekosystemami leśnymi. W hodowli i urządzaniu lasu przyjmuje się, że celem długookresowym jest model drzewostanu dojrzałego.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego oraz pozyskanie choinek.

Urządzanie lasu

Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego Nadleśniczy prowadzi racjonalną gospodarkę leśną, tak by zachować zasoby leśne dla przyszłych pokoleń ludzi w stanie lepszym niż dotychczas, chronić te zasoby i dążyć do ich powiększenia.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa sprawują Starostwa Powiatowe w Sejnach i Augustowie.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zakaz wstępu do lasu - odwołany

Zakaz wstępu do lasu - odwołany

Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze dnia 2 października 2017 r. zniósł okresowy zakaz wstępu do lasów. 

W związku z wystąpieniem znacznych uszkodzeń drzewostanów od silnych wiatrów, jakie miały miejsce 29 czerwca br. Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze wprowadził z dniem 30 czerwca okresowy zakaz wstępu do lasów na terenie Leśnictw Wigrańce, Budwieć i Wiłkokuk. Intencją tej decyzji było uniknięcie potencjalnego zagrożenia związanego z możliwością utraty zdrowia lub życia ludzi w przypadku spadania nadłamanych drzew lub gałęzi.

Po intensywnej trzymiesięcznej pracy leśników oraz pracowników ZUL udało sie w bardzo duzej mierze usunąć skutki czerwcowego huraganu. Usunięto drzewa niebezpieczne - zawieszone, naderwane, złamane, które stanowiły duże niebezpieczeństwo dla ludzi.

Drewno pohuraganowe zostało wyrobione i zabrane z powierzchni poklęskowej. Dzięki użyciu harvestera oraz zintensyfikowaniu działań wielu ekip pilarzy w szybkim tempie przygotowywano surowiec drzewny do wywozu, dzięki czemu uniknęliśmy strat w jego jakości.

Prace uprzątające wciąż trwają. Po usunięciu z powierzchni zalegających gałęzi rozpoczną się prace przygotowania gleby do odsadzenia zniszczonego lasu.

Rzeczą najważniejszą jest fakt, że w czasie usuwania skutków huraganu nie doszło do nieszczęśliwych zdarzeń ani wypadków.