Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

72 rocznica Obławy Augustowskiej

72 rocznica Obławy Augustowskiej

12 lipca minęły 72 lata od najtragiczniejszej zbrodni w powojennej Polsce - Obławy Augustowskiej, zwanej "Małym Katyniem". W niedzielę 16 lipca br. uczczono pamięć ofiar w Gibach.

 

Uroczystość rozpoczęła się odprawieniem uroczystej mszy polowej przy symbolicznym grobie ofiar. Po niej przedstawiono program artystyczny ku czci pomordowanych.  W obchodach brali udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, historycy, przedstawiciele służb mundurowych, w tym leśnicy Nadleśnictwa Pomorze, a także rodziny ofiar i okoliczni mieszkańcy.

Pomnik w Gibach, zaprojektowany przez prof. Andrzeja Strumiłłę, powstał w 1991 roku. - Na wzgórzu, przy kościele parafialnym w Gibach, ustawiono dziesięciometrowy krzyż z napisem "Zginęli bo byli Polakami", wokół niego ułożono duże kamienie symbolizujące miejscowości, z których byli zabierani ludzie. Na kamiennej tablicy wyryto ich nazwiska.  Przed obchodami rocznicowymi miejsce to zmieniło swój kształt. Na prośbę Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 ustawiono na wzgórzu instalację dodatkowych kilkuset dębowych krzyży.

Obława Augustowska to największa zbrodnia w powojennej Polsce. W lipcu 1945 roku na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego i sokólskiego doszło do zatrzymania i wymordowania blisko 600 osób. Sprawcami byli żołnierze Kontrwywiadu Wojskowego „Smiersz" Trzeciego Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, którym pomagali funkcjonariusze polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, funkcjonariusze polskich organów Milicji Obywatelskiej oraz żołnierze Pierwszej Armii Wojska Polskiego. Do dziś nie ustalono lokalizacji mogił ofiar.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi pion śledczy białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzony 12 lipca, został ustanowiony przez Sejm RP w 2015. Ustawa jest hołdem złożonym ofiarom obławy „bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, zamordowanym z rozkazu Józefa Stalina na terenie północno-wschodniej Polski (...), którzy nie pogodzili się z nową sowiecką okupacją".

 

Cześć ich pamięci!