Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Pomorze znajduje się ponad 15 tys. ha lasów. Jest to teren bardzo ciekawy i zróżnicowany przyrodniczo. Bogaty jest zarówno świat zwierzęcy, jak i roślinny.

Nadleśnictwo Pomorze położone jest w północno-wschodniej części Puszczy Augustowskiej i południowo-zachodniej części Pojezierza Suwalskiego. Puszcza położona jest zasadniczo na utworach glacjofluwialnych (sandrach), które wytworzyły się w fazie poznańskiej zlodowacenia bałtyckiego. Sandr suwalsko-augustowski zajmuje około 1200 km2 powierzchni i zbudowany jest z drobno i średnioziarnistych piasków dochodzących w rejonie Mikaszówki i Augustowa do 50 m miąższości. Pod piaskami sandrowymi zalega kilkumetrowy podkład gliny, a pod nią znów piaski glacjofluwialne. Miejscami glina „wynurza" się na powierzchnię tworząc wyspy wśród sandru.

Powierzchnia równiny sandrowej znajduje się na wysokości około 140 m n.p.m. i obniża się w kierunku południowo-zachodnim. Powierzchnię równiny urozmaicają misy licznych jezior, które świadczą o „zagrzebanej" pod piaskami rzeźbie lodowcowej starszych faz.

Z budową geologiczną ściśle związane są szata roślinna i świat zwierzęcy, tworzące razem całą gamę przeróżnych ekosystemów.Dla nas, leśników, najważniejsze to ekosystemy leśne i związane z nimi ekosystemy łąk śródleśnych i stref ekotonowych (specyficzne partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym lub na przejściu pomiędzy różnymi drzewostanami we wnętrzu kompleksów leśnych). Ta ścisła zależność biocenozy leśnej i biotopu oraz znaczna ich różnorodność spowodowały, że wydzielono kilkanaście typów siedliskowych lasu. Wśród których dominującymi  są: Bśw i BMśw.

Szata roślinna ekosystemu leśnego to nie tylko drzewa. Krzewy i rośliny runa to ważne jego elementy składowe. Spośród nich na naszym terenie występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej. Najciekawsze to obuwik pospolity, storczyk plamisty, podkolan biały, listera jajowata, lilia złotogłów, miłek wiosenny, widłaki goździsty i jałowcowaty. Stanowiska występowania tych roślin chroni się u nas czynnie, a więc nie prowadzi się tu prac gospodarczych, mogących je zniszczyć. Chronione są także najokazalsze  egzemplarze drzew w ramach pomników przyrody.

Świat zwierzęcy lasów jest równie bogaty, jak roślinny. Gromada ssaków reprezentowana jest przez podstawowe gatunki łowne:  jelenia, sarnę, dzika, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Z ciekawszych zwierząt chronionych odnotowano występowanie wilka, rysia, łasicy, mopka, mroczków, a z częściowo chronionych – bobra i wydrę. Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych: włochatkę, bielika bociana czarnego, błotniaki, krogulca, kobuza, derkacza, płomykówkę, pójdźkę, puszczyka, dudka, świergotka drzewnego, muchołówkę małą, białoszyją i żałobną, wilgę  i naszą dumę – głuszca.

Z gromady gadów występują u nas jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec oraz węże: żmija zygzakowata i zaskroniec . Z płazów występują m.in. traszka, rzekotka, ropuchy paskówki, kumaki nizinne a z owadów m.in. czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek, zalotka większa oraz biegacze. 


Folder Nadleśnictwa Pomorze

Wydany został folder Nadleśnictwa Pomorze mający na celu przybliżenie piękna terenów naszego nadleśnictwa - północno-wschodnich kresów Polski. Ukazuje on bogactwo krajobrazowe, gatunkowe oraz porusza aspekty prowadzonej gospodarki leśnej.


Folder dostępny jest do wirtualnego oglądania. Można go znaleźć wchodząc na nasz profil na facebooku i kliknięcie w przycisk na panelu ( w miejsce zaznaczone na załączonym obrazku) lub poprzez wejście w link:
https://issuu.com/nadlesnictwopomorze/docs/pomorze-online.

Można go także pobrać w formie .pdf na dole strony.

Zapraszamy do oglądania !

 


TEREN MONITOROWANY

Monitoring terenów leśnych Nadleśnictwa Pomorze

Monitoring prowadzony jest przez Nadleśnictwo Pomorze, Pomorze 8, 16-506 Giby.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych informujemy jednocześnie, iż jest ich Administratorem. Dane osobowe będą przetwarzane w celach zapewnienia bezpieczeństwa osób, przeciwdziałaniu szkodnictwu leśnemu oraz czystości terenu Nadleśnictwa. Dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

III Kresowy Turniej Piłki Nożnej – Giby 2018

III Kresowy Turniej Piłki Nożnej – Giby 2018

3 i 4 lutego 2018 roku odbył się III Kresowy Turniej Piłki Nożnej, w którym udział wzięło kilkanaście drużyn z 3 powiatów, w tym także służby mundurowe.

3 i 4 lutego 2018 roku nadleśnictwa Puszczy Augustowskiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z Wójtem Gminy Giby oraz Kołem Przyjaciół Sybiraków zorganizowały w Gibach rozgrywki sportowe pod Honorowym Patronatem Posła Rzeczypospolitej Polskiej Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego.

W sportowej rywalizacji udział wzięło kilkanaście drużyn z powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego, w tym przedstawiciele służb mundurowych m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Aresztu Śledczego, Nadleśnictw Puszczy Augustowskiej. Celem Turnieju była m.in. integracja środowisk poprzez sport oraz podtrzymanie pamięci związanej z tragiczną historią osób wywiezionych na Syberię w 1940 roku.

Po podsumowaniu wyników Turnieju puchary i dyplomy wręczył drużynom Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński wspólnie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Głęboki Bród Panem Tomaszem Gałęzią oraz z Wójtem Gminy Giby Panem Janem Kramniczem. Dwudniowe rozgrywki wygrała drużyna 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, drugie miejsce zajęli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, trzecie miejsce zajęła reprezentacja Gminy Puńsk. Puchar dla Najlepszego Zawodnika Turnieju, ufundowany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, otrzymał Pan Adam Miszkiel.

Udział Lasów Państwowych w wydarzeniu wpisanym w kampanię promocyjną „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi” podkreślił ważną rolę leśników w podtrzymywaniu pamięci historycznej. Poprzez udział w Turnieju leśnicy promowali wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną. Uczestnicy wydarzenia otrzymali materiały z rzetelnymi informacjami na temat Puszczy Białowieskiej oraz roli i działaniach prowadzonych w niej przez Lasy Państwowe.

Nadleśnictwo Głęboki Bród