Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zakaz wstępu do lasu - odwołany

Zakaz wstępu do lasu - odwołany

Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze dnia 2 października 2017 r. zniósł okresowy zakaz wstępu do lasów. 

W związku z wystąpieniem znacznych uszkodzeń drzewostanów od silnych wiatrów, jakie miały miejsce 29 czerwca br. Nadleśniczy Nadleśnictwa Pomorze wprowadził z dniem 30 czerwca okresowy zakaz wstępu do lasów na terenie Leśnictw Wigrańce, Budwieć i Wiłkokuk. Intencją tej decyzji było uniknięcie potencjalnego zagrożenia związanego z możliwością utraty zdrowia lub życia ludzi w przypadku spadania nadłamanych drzew lub gałęzi.

Po intensywnej trzymiesięcznej pracy leśników oraz pracowników ZUL udało sie w bardzo duzej mierze usunąć skutki czerwcowego huraganu. Usunięto drzewa niebezpieczne - zawieszone, naderwane, złamane, które stanowiły duże niebezpieczeństwo dla ludzi.

Drewno pohuraganowe zostało wyrobione i zabrane z powierzchni poklęskowej. Dzięki użyciu harvestera oraz zintensyfikowaniu działań wielu ekip pilarzy w szybkim tempie przygotowywano surowiec drzewny do wywozu, dzięki czemu uniknęliśmy strat w jego jakości.

Prace uprzątające wciąż trwają. Po usunięciu z powierzchni zalegających gałęzi rozpoczną się prace przygotowania gleby do odsadzenia zniszczonego lasu.

Rzeczą najważniejszą jest fakt, że w czasie usuwania skutków huraganu nie doszło do nieszczęśliwych zdarzeń ani wypadków.