Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu

 

OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

            Nadleśnictwo Pomorze położone jest w zasięgu dwóch obszarów chronionego krajobrazu, które w granicach nadleśnictwa występują na powierzchni 21958,50 ha (obejmując 6340,34 ha gruntów nadleśnictwa).

Obszar Chronionego Krajobrazu ,,Pojezierze Sejneńskie"

            Rozległy obszar utworzony został w dniu 2  maja  1991  r.  rozporządzeniem  Wojewody  Suwalskiego ze zmianami zawartymi w Uchwale Nr XII/94/15 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Pojezierze Sejneńskie" (Dz. Urz. Woj. Podl. z 2015 r. poz. 2122) zm. Uchwałą Nr L/469/18 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 25 czerwca 2018 r. zmieniającą uchwałę w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Pojezierze Sejneńskie" (Dz. Urz. Woj. Podl. z 29.06.2018 r. poz. 2907).

            Łączna powierzchnia obszaru wynosi 35  981,11ha ( na terenie nadleśnictwa znajduje się 5025,69 ha).  

            Obejmuje tereny na wschód od Wigierskiego Parku Narodowego po granicę z Litwą. Na południu przylega do Puszczy Augustowskiej, a na północy wąskim pasem dochodzi do granicy państwa za miejscowością Puńsk. Charakteryzuje się krajobrazem o urozmaiconej rzeźbie terenu z licznymi wzniesieniami, jeziorami i rzekami oraz z cennymi przyrodniczo kompleksami leśnymi i torfowiskowymi. Czynna ochrona ekosystemów Obszaru polega na zachowaniu różnorodności biologicznej siedlisk przyrodniczych związanych z urozmaiconą rzeźbą polodowcową Pojezierza Sejneńskiego, z licznymi jeziorami, kemami, ozami i wzgórzami morenowymi.

 

Obszar chronionego krajobrazu ,,Puszcza i Jeziora Augustowskie"

            Obszar ten został powołany przez Wojewodę Suwalskiego rozporządzeniem nr 6/91 z dnia 2 maja 1991 r. w sprawie zasad gospodarki przestrzennej na obszarach chronionego krajobrazu województwa suwalskiego. Aktualnie obowiązującym jest uchwała Nr XII/89/15 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Puszcza i Jeziora Augustowskie" wraz z późniejszymi zmianami.

            Łączna powierzchnia zajmowana przez obszar wynosi 69 574,99 ha. Na terenie Nadleśnictwa Pomorze znajduje się 1314,65 ha

            Obszar ten jest położony w województwie podlaskim, powiecie augustowskim na terenie gmin: Augustów, Augustów miasto, Nowinka, Płaska, Lipsk i Sztabin, w powiecie sejneńskim na terenie gminy Giby i w powiecie suwalskim na terenie gminy Suwałki i obejmuje obszar Puszczy Augustowskiej i Kanału Augustowskiego. Czynna  ochrona  ekosystemów  Obszaru  polega  na  zachowaniu  różnorodności  biologicznej  siedlisk przyrodniczych kompleksu leśnego Puszczy Augustowskiej. Obszar ten należy do jednego z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Tu przebiegają prawie wszystkie szlaki kajakowe Suwalszczyzny – rzekami Rospudą, Czarną Hańczą, Blizną i Marychą. Dostępny kajakarzom jest również wybudowany w latach 1824 – 1839 Kanał Augustowski – zabytek architektury wodnej, słynny w Europie.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

III Kresowy Turniej Piłki Nożnej – Giby 2018

III Kresowy Turniej Piłki Nożnej – Giby 2018

3 i 4 lutego 2018 roku odbył się III Kresowy Turniej Piłki Nożnej, w którym udział wzięło kilkanaście drużyn z 3 powiatów, w tym także służby mundurowe.

3 i 4 lutego 2018 roku nadleśnictwa Puszczy Augustowskiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z Wójtem Gminy Giby oraz Kołem Przyjaciół Sybiraków zorganizowały w Gibach rozgrywki sportowe pod Honorowym Patronatem Posła Rzeczypospolitej Polskiej Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego.

W sportowej rywalizacji udział wzięło kilkanaście drużyn z powiatów augustowskiego, sejneńskiego i suwalskiego, w tym przedstawiciele służb mundurowych m.in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Aresztu Śledczego, Nadleśnictw Puszczy Augustowskiej. Celem Turnieju była m.in. integracja środowisk poprzez sport oraz podtrzymanie pamięci związanej z tragiczną historią osób wywiezionych na Syberię w 1940 roku.

Po podsumowaniu wyników Turnieju puchary i dyplomy wręczył drużynom Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński wspólnie z Nadleśniczym Nadleśnictwa Głęboki Bród Panem Tomaszem Gałęzią oraz z Wójtem Gminy Giby Panem Janem Kramniczem. Dwudniowe rozgrywki wygrała drużyna 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, drugie miejsce zajęli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach, trzecie miejsce zajęła reprezentacja Gminy Puńsk. Puchar dla Najlepszego Zawodnika Turnieju, ufundowany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, otrzymał Pan Adam Miszkiel.

Udział Lasów Państwowych w wydarzeniu wpisanym w kampanię promocyjną „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi” podkreślił ważną rolę leśników w podtrzymywaniu pamięci historycznej. Poprzez udział w Turnieju leśnicy promowali wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną. Uczestnicy wydarzenia otrzymali materiały z rzetelnymi informacjami na temat Puszczy Białowieskiej oraz roli i działaniach prowadzonych w niej przez Lasy Państwowe.

Nadleśnictwo Głęboki Bród