Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Pomorze

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Pomorze prowadzi zajecia edukacyjne wykorzystując do tego celu między innymi kilka obiektów położonych na terenie naszego Nadleśnictwa.

Jednym z takich obiektów w nadleśnictwie wykorzystywanym do prowadzenia zajęć z edukacji leśnej  jest sala multimedialna.

Sala dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik została świetnie przystosowana do przeprowadzenia pogadanek z wykorzystaniem prezentacji w programie Power Point.

Na ścianach sali można podziwiać piękną wystawę składającą się ze zdjęć roślin i zwierząt chronionych autorstwa M. Karczewskiej.

Dodatkowo gabaryty tej sali sprzyjają prowadzeniu zajęć nawet dla 60-u słuchaczy.

Na terenie szkółek leśnych znajduje się kolejny obiekt wykorzystywany do edukacji lesnej – a mianowicie wiata. Wiata służy przede wszystkim do przeprowadzania pogadanek i prelekcji na „świeżym powietrzu". Jej zaletą jest to, że może pomieścić ok. 100 osób i że można rozpalić ogień w kominku.

Dodatkowo  w okolicach wiaty uczestnicy prelekcji na własne oczy mogą zobaczyć jak hoduje się drzewka na szkółce leśnej.

Kolejnym obiektem, który zasługuje na uwagę jest wiata łowiecko-przyrodnicza, która została utworzona wspólnie z Kołem Łowieckim GON w leśnictwie Okółek. Nieopodal niej znajduje się pięknie rzeźbiona figurka św. Huberta, która obrazuje  moment jego nawrócenia. 

Także w leśnictwie Borek Sejny znajduje się  kapliczka poświęcona patronowi myśliwych


Asset Publisher Asset Publisher

Back

udostępniony szlak w rezerwacie Pomorze

udostępniony szlak w rezerwacie Pomorze

Zarządzeniem z dnia 11 lipca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wyznaczył szlak udostępniony dla ruchu pieszego w rezerwacie przyrody Pomorze.

Rezerwat przyrody Pomorze został utworzony 24 listopada 1983 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego i zajmuje powierzchnię prawie 20 hektarów. Położony jest w oddziale 1100, około 2 km na północny wschód od Gib.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie najstarszego drzewostanu Puszczy Augustowskiej oraz pozostałości dawnego grodziska Jaćwingów.

W granicach rezerwatu znajduje się fragment lasu z dorodnym 230-letnim drzewostanem sosnowym. W południowej części rezerwatu, na wzgórzu, znajduje się stanowisko archeologiczne - Grodzisko w Posejnelach, znane jako góra Pilikanis. Jest to pozostałość osadnictwa obronnego z początków naszej ery i średniowiecza. W języku litewskim słowo piliakanis oznacza górę zamkową, grodzisko na wzniesieniu lub wzgórze warowne. Dodatkowy, niepowtarzalny klimat temu miejscu nadaje położenie wzdłuż koryta rzeki Marychy na wyniesieniu morenowym.

Wyznaczony szlak dla ruchu pieszego pozwoli na pokazanie walorów przyrodniczych najstarszego drzewostanu sosny zwyczajnej w Puszczy Augustowskiej, walorów kulturowych grodziska jaćwieskiego oraz walorów krajobrazowych pięknej doliny rzeki i form ostatniego zlodowacenia.