Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Pomorze

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Pomorze prowadzi zajecia edukacyjne wykorzystując do tego celu między innymi kilka obiektów położonych na terenie naszego Nadleśnictwa.

Jednym z takich obiektów w nadleśnictwie wykorzystywanym do prowadzenia zajęć z edukacji leśnej  jest sala multimedialna.

Sala dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik została świetnie przystosowana do przeprowadzenia pogadanek z wykorzystaniem prezentacji w programie Power Point.

Na ścianach sali można podziwiać piękną wystawę składającą się ze zdjęć roślin i zwierząt chronionych autorstwa M. Karczewskiej.

Dodatkowo gabaryty tej sali sprzyjają prowadzeniu zajęć nawet dla 60-u słuchaczy.

Na terenie szkółek leśnych znajduje się kolejny obiekt wykorzystywany do edukacji lesnej – a mianowicie wiata. Wiata służy przede wszystkim do przeprowadzania pogadanek i prelekcji na „świeżym powietrzu". Jej zaletą jest to, że może pomieścić ok. 100 osób i że można rozpalić ogień w kominku.

Dodatkowo  w okolicach wiaty uczestnicy prelekcji na własne oczy mogą zobaczyć jak hoduje się drzewka na szkółce leśnej.

Kolejnym obiektem, który zasługuje na uwagę jest wiata łowiecko-przyrodnicza, która została utworzona wspólnie z Kołem Łowieckim GON w leśnictwie Okółek. Nieopodal niej znajduje się pięknie rzeźbiona figurka św. Huberta, która obrazuje  moment jego nawrócenia. 

Także w leśnictwie Borek Sejny znajduje się  kapliczka poświęcona patronowi myśliwych


Asset Publisher Asset Publisher

Back

sytuacja po huraganie

sytuacja po huraganie

Silny wiatr, wiejący nad Polską 29 czerwca br. wyrządził wiele szkód. Oto jego niszczycielskie efekty.

Huraganowe podmuchy wiatru przeszły przez teren Nadlesnictwa Pomorze, uszkadzając dziesiątki tysięcy drzew na łącznej powierzchni około 50 hektarów.

Jest to teren zbliżony powierzchnią do 70 boisk piłkarskich. Ponadto występuje bardzo duża ilość uszkodzeń pojedyńczych drzew, rozproszonych po całym lesie. Łączną masę uszkodzonych drzew określa się wstępnie na  około 30 000 metrów sześciennych.

W tej wyjątkowej sytuacji, po wstępnej inwentaryzacji strat, Nadleśnictwo w pierwszej kolejności przeprowadziło spotkanie szkoleniowe ze wszystkimi pracownikami ZUL, poświęcone sprawom BHP przy pozyskaniu drewna pohuraganowego. Drzewa złamane, zawieszone, naderwane, z dużymi naprężeniami są szczególnie niebezpieczne, ich ścinanie wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego służba terenowa postawiona jest w stan najwyższej gotowości. 

 W pierwszej kolejności przystąpiono do uprzątania drzew niebezpiecznych  przy drogach publicznych i zabudowaniach, następnie prace będą prowadzone w pozostałych częśch zniszczonego lasu.

W związku z zaistniałą sytuacją, aż do odwołania, obowiązuje zakaz wstępu do lasu w leśnictwach z największą ilością uszkodzeń tj. Wigrańce, Budwieć i Wiłkokuk.