Asset Publisher Asset Publisher

zasoby leśne

Drzewostany nadleśnictwa wg. gatunków panujących tworzy głównie sosna z udziałem 89,9%, świerk panuje w 5,9% drzewostanów, dąb 0,8 %, brzoza 0,8%, olsza 2,3% a pozostałe gatunki 0,3% na powierzchni leśnej.

Nadleśnictwo Pomorze w liczbach1)

  • Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 380,40 km2
  • Lesistość w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Pomorze 48,75 %
  • Zasoby drzewne wg. PUL 4,87 mln m3
  • Przeciętna zasobność drzewostanów wynosi 322 m3/ha
  • Przeciętny wiek drzewostanów nadleśnitwa 72 lata.

Grunty zarządzane przez nadleśnictwo:

  • Powierzchnia ogólna nadleśnictwa2) - 15946,46 ha w tym:
    • Powierzchnia gruntów leśnych - 15635,50 ha
    • Powierzchnia gruntów nieleśnych - 310,96 ha

Drzewostany:1)
Lasy Nadleśnictwa Pomorze porastają głównie drzewostany iglaste zajmujace 95,8% powierzchni leśnej oraz niewielki udział stanowią drzewostany liściaste 4,2%.

Gatunkami panującymi jest sosna zajmująca 89,93% powierzchni leśnej, która dominuje głównie na siedliskach borowych tj.: bór świeży, bór bagienny, bór mieszany świeży bór mieszany wilgotny a także na siedlisku lasu mieszanego świeżego. Drugim istotnym gatunkiem jest świerk zajmujący 5,93% powierzchni leśnej na siedliskach lasu mieszanego wilgotnego, lasu mieszanego bagiennego, lasu świeżego oraz lasu wilgotnego.
Pozostałe liściaste gatunki panujace to: olsza 2,28% dąb 0,78%, brzoza 0,78 i inne 0,3%.

    
Udział gatunków rzeczywistych:
 sosna 80,2%
 świerk 11,8%
 brzoza 3,0%
 olsza 2,4%
 dąb 1,5%
 pozostałe 1,1%
 

Zróżnicowanie wiekowe:
Zróżnicowanie wiekowe lasów nadleśnictwa jest znaczne. Największy udział mają drzewostany IVa klasy wieku (61-70 lat), a następnie drzewostany klasy IIIb (51-60 lat) oraz Va (81-90). Stanowią one odpowiednio 17,1%, 14,9% oraz 13,5% powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej. Drzewostany najmłodsze do 40 lat (uprawy, młodniki i drągowiny), zajmują 13,6% powierzchni. Udział drzewostanów w klasie odnowienia i klasie do odnowienia, jest niewielki i wynosi 2,1%. Drzewostany starsze, powyżej V klasy wieku zajmują 12,8% powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej.

Typy siedliskowe lasu:1)

Dominujacymi typami siedliskowymi w nadleśnictwie są siedliska borowe (bory 34,10%, bory mieszane 49,42%) oraz siedliska lasowe (lasy mieszane 13,13%, lasy 3,35%).

Przyjmując za kryteria różne warunki wilgotnościowo-troficzne, siedliska nadleśnictwa zajmują:

   świeże - 90,11 % powierzchni 13643,69 ha
   wilgotne - 1,83 % powierzchni 277,58 ha
   bagienne - 7,83 % powierzchni 1184,88 ha
   zalewowe - 0,23 % powierzchni 35,24 ha


 

 

1)Dane z PUL Nadlesnictwa Pomorze sporządzonego aktualne na dzień 01.01.2023 r.
2)Dane aktualne na dzień 22.03.2024 r.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Pomorze znajduje się ponad 15 tys. ha lasów. Jest to teren bardzo ciekawy i zróżnicowany przyrodniczo. Bogaty jest zarówno świat zwierzęcy, jak i roślinny.

Nadleśnictwo Pomorze położone jest w północno-wschodniej części Puszczy Augustowskiej i południowo-zachodniej części Pojezierza Suwalskiego. Puszcza położona jest zasadniczo na utworach glacjofluwialnych (sandrach), które wytworzyły się w fazie poznańskiej zlodowacenia bałtyckiego. Sandr suwalsko-augustowski zajmuje około 1200 km2 powierzchni i zbudowany jest z drobno i średnioziarnistych piasków dochodzących w rejonie Mikaszówki i Augustowa do 50 m miąższości. Pod piaskami sandrowymi zalega kilkumetrowy podkład gliny, a pod nią znów piaski glacjofluwialne. Miejscami glina „wynurza" się na powierzchnię tworząc wyspy wśród sandru.

Powierzchnia równiny sandrowej znajduje się na wysokości około 140 m n.p.m. i obniża się w kierunku południowo-zachodnim. Powierzchnię równiny urozmaicają misy licznych jezior, które świadczą o „zagrzebanej" pod piaskami rzeźbie lodowcowej starszych faz.

Z budową geologiczną ściśle związane są szata roślinna i świat zwierzęcy, tworzące razem całą gamę przeróżnych ekosystemów.Dla nas, leśników, najważniejsze to ekosystemy leśne i związane z nimi ekosystemy łąk śródleśnych i stref ekotonowych (specyficzne partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym lub na przejściu pomiędzy różnymi drzewostanami we wnętrzu kompleksów leśnych). Ta ścisła zależność biocenozy leśnej i biotopu oraz znaczna ich różnorodność spowodowały, że wydzielono kilkanaście typów siedliskowych lasu. Wśród których dominującymi  są: Bśw i BMśw.

Szata roślinna ekosystemu leśnego to nie tylko drzewa. Krzewy i rośliny runa to ważne jego elementy składowe. Spośród nich na naszym terenie występuje kilkadziesiąt gatunków podlegających ochronie gatunkowej. Najciekawsze to obuwik pospolity, storczyk plamisty, podkolan biały, listera jajowata, lilia złotogłów, miłek wiosenny, widłaki goździsty i jałowcowaty. Stanowiska występowania tych roślin chroni się u nas czynnie, a więc nie prowadzi się tu prac gospodarczych, mogących je zniszczyć. Chronione są także najokazalsze  egzemplarze drzew w ramach pomników przyrody.

Świat zwierzęcy lasów jest równie bogaty, jak roślinny. Gromada ssaków reprezentowana jest przez podstawowe gatunki łowne:  jelenia, sarnę, dzika, lisa, jenota, borsuka, kunę, norkę, tchórza i piżmaka. Z ciekawszych zwierząt chronionych odnotowano występowanie wilka, rysia, łasicy, mopka, mroczków, a z częściowo chronionych – bobra i wydrę. Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych: włochatkę, bielika bociana czarnego, błotniaki, krogulca, kobuza, derkacza, płomykówkę, pójdźkę, puszczyka, dudka, świergotka drzewnego, muchołówkę małą, białoszyją i żałobną, wilgę  i naszą dumę – głuszca.

Z gromady gadów występują u nas jaszczurka zwinka i żyworodna, padalec oraz węże: żmija zygzakowata i zaskroniec . Z płazów występują m.in. traszka, rzekotka, ropuchy paskówki, kumaki nizinne a z owadów m.in. czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek, zalotka większa oraz biegacze.