Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Mali Przyjaciele Lasu - to My

Mali Przyjaciele Lasu - to My

To już V edycja szkolnego konkursu wiedzy przyrodniczej dla dzieci klas I-III organizowanego w Szkole Podstawowej w Gibach.

W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej w Gibach odbyła się V edycja szkolnego konkursu wiedzy przyrodniczej dla klas I-III pod nazwą „Mali Przyjaciele Lasu - to My. Organizatorką wydarzenia była Pani Bożena Nowacka, która po raz kolejny, zaprosiła do współpracy pracowników Nadleśnictwa Pomorze.

Dzieci z poszczególnych klas podzieliły się na drużyny i odpowiadały na pytania dotyczące ochrony przyrody i lasu, biologii i zwyczajów zwierząt, rozwiązywały zadania, a przy tym bardzo dobrze się bawiły. Leśnicy przyjęli rolę jury i z wielką satysfakcją przyglądali się zmaganiom najmłodszych.

 Chcielibyśmy pochwalić wszystkich uczestników konkursu za dużą wiedzę przyrodniczą i jednocześnie podziękować Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Gibach Katarzynie Milewskiej za przyjęcie nas do udziału w tym sympatycznym i bardzo pożytecznym przedsięwzięciu.