Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

1000 drzew na minutę

1000 drzew na minutę

W ramach projektu „1000 drzew na minutę" Nadleśnictwo Pomorze zorganizowało wspólne sadzenie lasu przy udziale placówek oświatowych z powiatu sejneńskiego. Uczestnikami spotkań byli nauczyciele oraz młodzież z Gimnazjum im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach oraz Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sejnach.

Spotkania zapoczątkowały interesujące prelekcje z leśnikami, w trakcie których młodzież dowiedziała się o cyklu produkcyjnym sadzonek na szkółkach leśnych oraz rodzajach technik sadzenia. Po zakończeniu części kameralnej przyszła pora
na najprzyjemniejszy etap spotkania. Pod nadzorem Służby Leśnej przeprowadzono instruktaż z poprawnego sadzenia drzewek oraz przystąpiono do prac.  W efekcie, posadzono kilkaset sztuk sadzonek brzozy brodawkowatej w Leśnictwie Giby oraz prawie tysiąc sztuk sadzonek dębu szypułkowego, lipy drobnolistnej oraz grabu pospolitego w Leśnictwie Borek Sejny.

Dziękujemy nauczycielom i młodzieży za aktywny udział we wspólnym przedsięwzięciu. Do zobaczenia za rok!