Asset Publisher Asset Publisher

Biegi na orientację

Lubisz biegać, ale znudziło ci się bicie rekordów prędkości? Spróbuj czegoś nowego. W biegach na orientacje równie ważna co sprawne nogi i płuca jest głowa.

O co chodzi w biegu na orientację? O jak najszybsze przebycie określonej trasy wyznaczonej punktami kontrolnymi. Którędy zawodnik pokona dystans pomiędzy kolejnymi punktami, zależy tylko od niego: jego sprawności poruszania się w terenie, zmysłu orientacji i strategii. Do pomocy ma - coraz bardziej zapomniane w dzisiejszych czasach nawigacji satelitarnych - mapę i kompas. Żeby ukończyć zawody, musi zaliczyć wszystkie punkty w odpowiedniej kolejności. Swoją obecność w tych miejscach potwierdza na karcie startowej lub, coraz częściej, na specjalnym chipie.

Historia z armią w tle

Biegi na orientację wywodzą się ze Skandynawii. Pierwsze zawody zorganizowano jeszcze w XIX w. w Norwegii. Początkowo dyscyplina  cieszyła się niewielkim zainteresowaniem i startowali w niej głównie wojskowi. Dla cywilów, w czasach gdy sport nie był tak popularny, jak dziś, pokonanie dwudziestokilometrowych tras było zbyt wielkim wyzwaniem. Dopiero kiedy skrócono dystans  orienteering stał się popularniejszy wśród amatorów. W latach trzydziestych XX w. rozegrano pierwsze zawody międzynarodowe, a po drugiej wojnie światowej biegi na orientację zaczęto uprawiać poza Skandynawią, w 1961 r. powstała Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację, a pięć lat później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata.

Dziś ten sport wciąż najpopularniejszy jest w Europie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się w Ameryce Północnej, Wschodniej Azji i Australii.

Chociaż jest dyscypliną olimpijską, nigdy nie znalazł się w programie igrzysk. I pewnie długo nie znajdzie. Biegów na orientację w zasadzie nie sposób pokazać w telewizji ze względu na zbyt rozległy teren rozgrywania zawodów. Z tego samego powodu oraz tego, że biegi zazwyczaj organizowane są w lesie, trudno oczekiwać tłumu kibiców. Pomimo tej niemedialności, popularność orienteeringu rośnie, a na największych zawodach startuje nawet 25 tys. biegaczy. To liczba porównywalna z frekwencją na największych maratonach na świecie.

O co w tym chodzi?

W biegu na orientację bardzo ważna jest mapa, ale nieco inna od tych  używanych podczas leśnych wędrówek. Podstawowa różnica polega na tym, że lasy oznaczone są na niej  różnymi odcieniami zieleni. Im ciemniejszy kolor, tym gęstszy las, a więc poruszanie się w nim trudniejsze. Takie oznaczenia pomagają zdecydować czy lepszym rozwiązaniem będzie bieg najkrótszą trasą przez gęstwinę, czy lepiej trochę nadłożyć drogi i pokonać trasę przez rzadsze zarośla.

Reszta oznaczeń przypomina te powszechnie używane. Niebieskie elementy to obiekty wodne: rzeki, strumienie, jeziora, bagna czy studnie. Brązowe poziomnice obrazują ukształtowanie terenu: góry, pagórki, muldy, jary itp. Czarne znaczki pokazują charakterystyczne obiekty, np. głazy, myśliwskie ambony czy np. jaskinie.

Skala map używanych w orienteeringu jest dużo mniejsza niż turystycznych, zwykle 1:15000 lub 1:10000 (1 cm na mapie odpowiada 150 lub 100 metrom w terenie), a w wypadku biegów sprinterskich - nawet mniej niż 1:5000. Oczywiście nie obejdzie się tez bez kompasu. To dzięki niemu można ustawić mapę względem północy, a także przemieszczać się pomiędzy punktami kontrolnymi na azymut.

Punkty kontrolne podczas biegu na orientację oznaczone są tzw. lampionami. To biało-pomarańczowy lub biało-czerwony znacznik w kształcie sześcianu. Każdy z  punktów ma swój kod.
wyposażony jest też w perforator, za pomocą którego uczestnik oznacza kartę startową lub, coraz częściej, elektryczny czujnik, który rejestruje chip zawodnika.

Naturalnie w lesie

Najpopularniejszym biegiem na orientację jest bieg klasyczny (nazywany też długim). W równym stopniu sprawdza on techniki orientacji, co sprawność i wytrzymałość zawodnika. Pokonanie trasy zajmuje zwycięzcom około 75-90 minut. Biegi średniodystansowe nastawione są przede wszystkim na dobrą nawigację. Najlepsi kończą je mniej więcej w pół godziny. W biegu sztafetowym wygrywa ta - najczęściej trzyosobowa - drużyna, której zawodnicy po kolei zaliczą jak najszybciej i bezbłędnie swoje trasy. Organizuje się także biegi sprinterskie, nocne, długodystansowe czy punktowe, w których trzeba w określonym czasie zaliczyć jak najwięcej punktów kontrolnych.

Naturalnym terenem do uprawiania biegów na orientację są lasy. Dlatego też Lasy Państwowe postanowiły przyjść z pomocą miłośnikom tej dyscypliny. W 2011 r. Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników przedstawił koncepcję Zielonego Punktu Kontrolnego. Chodzi o zainstalowanie w lasach lub parkach stałych punktów kontrolnych, które umożliwiłyby bieg w dowolnym czasie. Takie standaryzowane punkty mają logo właściciela, zarządcy terenu lub sponsora, plakietki z symbolem orienteeringu, kasownik (perforator) kart kontrolnych oraz kod kreskowy umożliwiający elektroniczne potwierdzenie obecności zawodnika. Do tego zarządcy terenu przygotowują znormalizowane mapy do orienteeringu, które uczestnicy biegu będą np. mogli ściągnąć z internetu.

Do tej pory powstało ponad czterdzieści projektów Zielonych Punktów Kontrolnych w Lasach Państwowych. Są takie na terenie nadleśnictw: Krynki, Bytów, Przedborów, Olsztynek,  Wieruszów, Maskulińskie, Spychowo, Brynek, Gdańsk, Mielec, Strzebielino, Hajnówka, Lipka, Woziwoda, Miękinia, Elbląg, Dojlidy, Solec Kujawski, Supraśl, Krasnystaw i Augustów. Ich wykaz można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl.
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs na leśną ozdobę świąteczną

Konkurs na leśną ozdobę świąteczną

Konkurs plastyczny pn."Leśna ozdoba świąteczna".

Święta tuż tuż, a zatem....

Nadleśnictwo Pomorze ogłasza konkurs plastyczny pt. „Leśna ozdoba świąteczna”.
 

Cel: Należy  przy wykorzystaniu materiałów pochodzących z lasu stworzyć najładniejszą ozdobę świąteczną. Konkurs ma na celu zachowanie i promowanie tradycji wytwarzania własnoręcznie ozdób świątecznych,  pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej przy wykorzystywaniu materiałów naturalnych m.in. pochodzących z lasu, promowanie drewna i surowców leśnych jako 100% naturalnych i odnawialnych.

 

            Regulamin:

  1. Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Pomorze.
  2. Konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych osób.
  3. Udział może wziąć każdy zgłaszając jedną pracę plastyczną.
  4. Technika wykonania dowolna.
  5. Nagrody:
    a) Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone przez organizatora w dniu 21.12. 2017.
    b) Laureaci Konkursu otrzymają dyplom oraz nagrody rzeczowe m.in. wykonane z drewna.
  6. Jury konkursu:
    a) Jury Konkursu powołane zostanie przez Organizatora i składać się będzie z min. 3 osób.
    b) Jury spośród otrzymanych prac wybierze te, które zostaną nagrodzone I, II i III nagrodą konkursową oraz ewentualnymi wyróżnieniami w dwóch kategoriach:

- dzieci i młodzież do 18 roku życia

- osoby dorosłe

c) Werdykt Jury jest ostateczny.

  1. Gotowe prace należy dostarczyć do dnia 19 grudnia 2017 wraz z informacją zawierająca dane autora. W przypadku osób niepełnoletnich  dodatkowo do pracy powinien być złożony wypełniony formularz zgłoszeniowy podpisanym przez rodzica/opiekuna. Adres biura Nadleśnictwa:
    Nadleśnictwo Pomorze

Pomorze 8
16-506 GIBY.

  1. Każda praca powinna być opatrzona metryczką, umieszczoną przy pracy:
    • imię i nazwisko,
    • kategorię konkursu,

      • adres i numer telefonu,

• w przypadku osób niepełnoletnich- imię i nazwisko wychowawcy / rodzica.

  1. Organizator nie zwraca otrzymanych prac.
  2. Prace mogę zostać wykorzystane przez Organizatora w celach edukacyjno-promocyjnych.
  3. Prace będą oceniane pod względem:
    • oryginalności w odniesieniu się do tematu,
    • zgodności z tematyką konkursu,
    • kompozycji,
    • zastosowanej techniki plastycznej,
    • estetyki wykonania pracy,
    • samodzielności.
  4. Konkurs trwa od 08 grudnia do 19 grudnia 2017 r.
  5. Należy dołączyć oświadczenie: przystąpienie do konkursu oznacza akceptację zasad zawartych w regulaminie oraz zgodę uczestnika (jego opiekuna) na przetwarzanie danych i wykorzystanie jego wizerunku tj. publikowanie fotografii z konkursu na stronie internetowej organizatorów, a także w mediach.

 

 

            W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z pracownikiem nadleśnictwa zajmującym się konkursem: Maja Boruk (tel. (87) 516 57 95)
 


            Do pracy należy dołączyć oświadczenie będące załącznikiem do regulaminu.
 


ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU!


________________________________________________________________________________________________

edit: 21.12.2017 r.

WYNIKI KONKURSU !

W dniu 20 grudnia 2017 r. zebrało się Jury powołane przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Pomorze w składzie: Krzysztof Bednarski, Maja Boruk i Izabela Myszczyńska w celu dokonania oceny wszystkich prac konkursowych. Wybór nie należał do łatwych, gdyż każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i piękna! Łącznie zgłoszonych zostało aż 46 leśnych ozdób świątecznych. Biorąc pod uwagę, iż jest to pierwsza edycja konkursu na „Leśną ozdobę świąteczną” cieszymy się tak licznym zainteresowaniem i zaangażowaniem w stworzeniu niepowtarzalnych dzieł :)

            Podczas dokonywania wyboru prac, które zostaną nagrodzone i trudu w wyborze tych wyjątkowych komisja w porozumieniu z Nadleśniczym uzgodniła, iż prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie. Dzięki życzliwości ks. proboszcza Zbigniewa Bzdaka wystawa będzie miała miejsce w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach ( wchodząc w sali po prawej stronie) i trwać będzie od piątku 22.12.2017 r. godziny 14:00 do czwartku 28.12.2017 r.

            Wszystkich serdecznie zapraszamy do podziwiania, czerpania inspiracji i tworzenia przeróżnych dzieł przy wykorzystaniu 100% naturalnych materiałów pochodzących z lasu ! ;)

            Werdyktem komisji zatwierdzonym przez Nadleśniczego jest nagrodzenie 21 prac wykonawców w następujących kategoriach:

Kategoria osoby dorosłe:

Miejsce I- Izabela Jurkiewicz

Miejsce II- Katarzyna Sztabińska

Miejsce III- Piotr Wojna

Kategoria dzieci i młodzież do 18 roku życia:

Miejsce I- Gabriel Kamiński

Miejsce II- Lena Leończyk

Miejsce III- Klaudia Namiotko

Wyróżnienia w kategorii dzieci i młodzież do 18 roku życia otrzymali:

Sztabiński Bartosz

Anna Chmielewska

Kamila Walento

Mikołaj Jurgielanis

            Dodatkowo ze względu na szczególnie wyróżniające się prace na tle pozostałych komisja uznała wyróżnienia specjalne w dwóch kategoriach:

  1. za kreatywność  i wyjątkowość, otrzymują:

Weronika Wasilewska

Milena Pachutko

Karolina Trzyna

  1. za innowacyjność, otrzymują:

Ola Durtan

Karol Sidor

Anna Maria Wojna

Karol Matulewicz

Hanna Makowska

Sztabińska Zuzanna

Została także przydzielone dwie nagrody specjalne Nadleśniczego, które otrzymują:

Dominika Łukaszewicz

Uczniowie I klasy ze Szkoły Podstawowej z Litewskim Językiem Nauczania "Ziburys" (praca zbiorowa)

 

Wszystkie nagrody zostaną przekazane możliwie jak najszybciej do osób wyżej wymienionych ( w przypadku możliwości osobistego odbioru prosimy o kontakt i informację (87) 516 57 95 lub wiadomość prywatną na: https://www.facebook.com/nadlesnictwopomorze/).

W najbliższych dniach zostanie stworzona galeria ze zdjęciami wszystkich prac zgłoszonych do konkursu.

 

Dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do aktywnego udziału w kolejnych edycjach oraz z okazji zbliżających się świąt życzymy pełnych radości, zdrowia i białego puchu magicznych Świąt Bożego Narodzenia!