Lista aktualności Lista aktualności

Uroczyste upamiętnienie Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

       „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym" – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu..." – Takimi słowami zaczyna się preambuła Ustawy z 2011 roku o ustanowieniu dnia 1 marca, Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Tym samym, do kalendarza uroczystości państwowych na stałe wpisano uroczystość oddania czci członkom partyzanckich, zbrojnych organizacji niepodległościowych, walczących po II wojnie światowej z organami państwa komunistycznego i próbą sowietyzacji społeczeństwa polskiego.

       Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" jest formą upamiętnienia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. Przez długie lata przedstawiani byli jako bandyci, niegodni wspominania. Wielu z nich w walce poniosło śmierć...

       W hołdzie „żołnierzy drugiej konspiracji", 1 marca 2016 roku o godzinie 12.00, na wzgórzu w Gibach, będącym symbolicznym pomnikiem upamiętniającym ofiary „Obławy Augustowskiej", przedstawiciele Nadleśnictwa Pomorze i Głęboki Bród, reprezentowani przez Nadleśniczych Grzegorza Myszczyńskiego i Tadeusza Wilczyńskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna odegrana na rogu myśliwskim.