Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętamy! 8 rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Uroczystości upamiętniające Katastrofę Smoleńską z 10.04.10 r.

           W dniu 15 kwietnia 2018 roku (niedziela) by upamiętnić wydarzenie z 10 kwietnia 2010 r. zebrali się przedstawiciele służb, okoliczni mieszkańcy, a także pracownicy Nadleśnictwa Pomorze. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.  Były to 8 obchody upamiętniające Katastrofę Smoleńską, które odbyły się w Sejnach.

„Ludzie powinni być solidarni w nieszczęściu, powinni siebie wspierać. Dotyczy to zwłaszcza Polaków, którzy przeszli trudne dzieje i wiele cierpienia w kolejnych pokoleniach walki o niepodległość, syberyjskich zsyłek, represji po powstaniach narodowych czy niemieckich i sowieckich obozach koncentracyjnych.”-J. Zieliński

          Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Sejnach, następnie przed Pomnikiem Katastrofy Smoleńskiej odbył się Apel Pamięci, podczas którego zostały przywołane nazwiska oraz funkcje wszystkich 96 osób, które zginęły w drodze do Katynia 10 kwietnia 2010 roku.

 

          Po uczczeniu pamięci pod pomnikiem uroczystości przeniosły się do sejneńskiego ośrodka kultury, w którym młodzież zaprezentowała przedstawienie ubarwione piosenkami patriotycznymi oraz wierszami.

 

          Podczas wystąpienia Pan  wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podkreślał, że Katastrofa Smoleńska powinna być źródłem patriotyzmu i siły duchowej dla przyszłych pokoleń oraz że ustalenie przyczyn tragedii z 2010 r. jest naszą powinnością.

„Prawda zawsze wyzwala człowieka i buduje jedność wspólnoty. Kiedy poznamy prawdę o Katastrofie, to zjednoczy ona Polaków”- J. Zieliński